piątek, 09 czerwiec 2017 15:56
Mandala
Czym jest mandala i dlaczego tak się w niej kocham? Duża część z moich prac to abstrakcje geometryczne, syntetyczne weduty i ilustracje, ale motyw mandali jest mi bliski i bardzo trafnie interpretuje moją emocjonalność. Zanim przemyślałam ten tekst, pomyślałam, że powinnam zniszczyć połowę swoich obrazów. O tym kilka słów potem. Część z Was na pewno zna ten symbol, kilka osób uświadomiłam sama, ale założę się, że nie wiecie o tym wiele. Samo słowo nie do końca jest przetłumaczalne, ale można powiedzieć po prostu łuk albo koło. Ten motyw wywodzi się z tradycji buddyjskiej i występuje głównie w jego tantrze, czyli wadżrajanie (w dużym uproszczeniu, to jest związane z metodami bezpośredniego doświadczania rzeczywistości). Mandala jest symbolem zjawiska, którego natura składa się z tworzenia a następnie zniszczenia (Dlatego zdarza się spotkać mandale układane np. z piasku). Taka droga uznawana jest za transformację duchową, rodzaj medytacji i ma szczególne znaczenie religijne. "Prawdziwa" mandala…
sobota, 29 kwiecień 2017 19:01
Czarny kwadrat na białym tle.
Jeden z najbardziej dyskredytowanych obrazów na świecie. Zatrzymam się dzisiaj przy nim, bo na jego przykładzie chciałabym Was uwrażliwić. Na sztukę, artyzm, twórczość i abstrakcję. Zacznijmy od podziału. Chronologia. Jest zasadnicza różnica między sztuką nowoczesną a współczesną i to podstawowa wiedza, która będzie Wam potrzebna, żeby ewentualnie zaatakować jakąś pracę plastyczną i nie zostać posądzonym o niemerytoryczny komentarz. Sztuka nowoczesna to dzieła z lat 60. XIX wieku do 70. wieku XX. Okres ten zapoczątkował Impresjonizm(tu pewnie jakieś światełko się Wam pojawia), a warto wiedzieć, że wiąże się nim też konceptualizm obecny mocno w sztuce do dnia dzisiejszego, choć jego forma się zmienia; modernizmu i awangardy. Nie sądzę by to ta wzbudzała w Was takie emocje jakie czasami słyszę w rozmowach. Natomiast prace jakie powstają aktualnie to sztuka współczesna, której granicę wyznaczono na zakończenie II wojny światowej, czyli połowę XX wieku. Pomylenie tych dwóch określeń często nic nie zmieni, bo przecież…
sobota, 25 marzec 2017 23:12
Wolno. Można i trzeba.
Za każdym prawie razem kiedy ktoś obserwuje mnie przy pracy, kiedy rozmawiam z kimś o sztuce, czy odbieram maile od klientów, słyszę to samo. Parafrazując te wszystkie zdania jakie usłyszałam i przeczytałam: "Nie znam się na tym". Wówczas taka osoba zazwyczaj daje mi do zrozumienia, że nie chce się stawiać w położeniu do oceny sztuki. Więcej, taka osoba uważa, że nie wolno jej sztuki oceniać, bo jej zdaniem znajomość tematu generuje status krytyka. Stop. To jest największa chyba i najczęściej powielana głupota, jaka w świecie sztuki funkcjonuje. Można by postawić tutaj wiele pytań: Kto się zna na sztuce? Kim jest krytyk? Jak się ma historia sztuki do współczesnego odbiorcy? Gdzie jest miejsce na wypowiedź moją i Twoją? Dyskusje na wszystkie te i inne tematy zostawię na inny moment. Najważniejsze dla tematu jaki podejmuję dzisiaj jest to, że wszystkim nam wolno sztukę oceniać, krytykować i pochwalać. Tak samo jak nam wszystkim…
poniedziałek, 06 marzec 2017 08:27
Dzień dobry
Nowa strona już i mam nadzieję, że ucieszy Was tak jak mnie. W Portfolio znajdą Państwo moją pasję i pracę. Zachęcam do zapoznania się z tą sztuką i współpracy. Niektóre z widniejących w Galerii prac jest wciąż dostępnych w sprzedaży. Chętnie wykonam również w oparciu o gotowe coś podobnego, kopię lub nowy projekt. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zamówieniem sztuki lub kupnem gotowych prac proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny, z przyjemnością odpowiem. W części KONTAKT są wszystkie potrzebne informacje, również odnośnik do Gallery Store, gdzie między innymi można kupić moje prace. Pozdrawiam ciepło i wracam do płótna:) Projekt i przygotowanie strony: Ryszard Laskowski / Creativity